„Světla jsou ztlumená, lehátko měkké. Když CST terapeut, jenž sedí za vámi, uchopí vaši hlavu a začne manipulovat vašich osm lebečních kostí, zavíráte oči. Uchopení, utuženo léty praxe je pevné, ale dotek je neuvěřitelně lehký. „Tohle nemůže vůbec fungovat,“ myslíte si pro sebe. O minutu později slyšíte, jak chrápete a uvědomíte si, že nějak, někde nějaká část vás samotných spí. Cítíte se zcela klidní a vyrovnaní, ačkoliv si uvědomujete, že jste se s osobou, která provádí tahy na vaší hlavě, setkali  sotva před hodinou.Než si obsah této myšlenky začnete uvědomovat, opět spíte. Jedna část vašeho mozku v jednom kuse chrápe, zatímco druhá část to poslouchá a je jí poněkud trapně, protože se nikdy před tím neslyšela chrápat. Zbytek ošetření je víceméně stejný. Návraty vědomí následované sněním.“

John E. Upledger

Jak to probíhá?

To je častá otázka – jak to probíhá, a co se se mnou během terapie děje? V podstatě to velmi hezky vystihl sám zakladatel CST v dnešní podobě – pan John E. Upledger, ano, jsou to okamžiky hluboké relaxace. Ale stejně se to nedá říci obecně, protože každá terapie je jiná. Dokonce i když se jedná o stejného člověka, nikdy to nemá stejný průběh. Pokaždé je totiž připraveno k řešení něco jiného. Ano. Připraveno. Naše tělo je totiž natolik moudré, že samo rozhodne, co je připraveno k řešení.

Každý terapeut je jiný a vnáší do své praxe svoje jedinečné schopnosti a talenty, které má. A mid-tidefunguje to tak, že si do své praxe přitáhne přesně takové klienty, kterým je schopen nejlépe prospět. A tak se někteří CST terapeuté zaměřují více na práci s těhotnými maminkami, jiní zase na novorozence a rané dětství, někteří pracuji více s postiženými dětmi, zejména s autistickými a jiní se specializují na onkologické pacienty či jinak „vážně“ nemocné. Všude tam může CST pomáhat, dokonce i v procesu umírání.

Během terapie se vám mohou dít různé věci – podle samoozdravujícího procesu, který se v těle spustí. Velmi také záleží, na jaké úrovni kraniosakrálního rytmu se to děje. Někdy se výborně „prospíte“ a načerpáte mnoho sil, a někdy mohou vyplavat na povrch stará traumata a zranění, která mohou být způsobená např. už během početí. Můžete plakat, smát se, zuřit, mít vztek – a tyto všechny pocity a stavy se nějakým způsobem projevují v těle, může vás to kroutit, napínat – ale nikdy na to nejste sami, pokud máte vedle sebe opravdu zkušeného terapeuta, nedovolí, aby vás tyto stavy zcela ovládly. Provede vás tímto traumatem a bude vás vést ke svému zdroji tak, abyste v sobě našli svoje vlastní formativní síly, díky kterým dojde k uzdravení – navždy. Terapeut vás naučí, jak pracovat se svými zdroji tak, abyste byli schopni sami si pomoct a nebyli tak na terapeutovi závislí. To není on, kdo vás léčí. CST terapeut vám jen připraví ideální podmínky pro to, aby k tomu mohlo dojít.

Zkušený CST terapeut-biodynamik vždy zasahuje do kvantové matrice těla, i když můžete nabýt dojmu, že nedělá nic a jen tak sedí a dotýká se vás, vaše kvantové tekutinové tělo velmi citlivě reaguje na jeho působení. Když je CST terapeut orientován na svoji řídící středovou linii a na svoji primární respiraci, udržuje své široké percepční pole kolem vašeho těla a vytváří podmínky pro projevení Dynamického klidu, který nastoluje ve vašem těle váš vrozený léčebný plán. Jak říkají klasikové – vytvoří podmínky pro Dynamický klid a Long Tide – a jde mu z cesty.  Proto nemějte obavy, že by se s vámi dělo něco proti vaší vůli. Vaše tělo je natolik moudré a inteligentní a má takové samoregulační ozdravné nástroje, že vám žádný CST terapeut svým působením nemůže uškodit.

Jak pracuji já?

Vždycky, když někdo ke mně přijde poprvé, zeptám se ho, jestli přichází s konkrétním záměrem nebo problémem, anebo jestli vyčká, co se objeví během terapie, co samo vypluje na povrch, aby se projevilo. Naprostá většina volí druhou možnost, neřeknou nic konkrétního a nechají vyplynout to, co je připraveno k řešení. Dodnes nevím, jestli je to projevem jejich zvědavosti, nebo jestli mě napoprvé chtějí vyzkoušet – hm, tak se ukaž, jestli to funguje tak, jak říkáš, a jestli objevíš moje tajné komnaty… :o)  No, a já je objevím, protože jejich tělo mi o nich řekne. Někdy si o nich povídáme a vzniká tak mezi námi velmi křehký a důvěrný vztah. Často se mi stává, že si povídáme o věcech, které nikdy nikomu jinému neřekli. Velmi si vážím této důvěry. Nikdy neposuzuji ani nehodnotím nic z toho, co se děje – ať už pod mýma rukama anebo v interakci mezi mnou a klientem. Vždy vytvářím maximálně láskyplné podpůrné pole a prostředí pro to, aby mohlo být trauma a utrpení rozpuštěno, pokud se projeví. Nic není špatně. A každý z nás žijeme tak, jak v daný moment umíme a můžeme.

Přesný popis průběhu CST ošetření popsat nelze, protože každé je jiné, ale mohu vám zde popsat principy, se kterými pracuji:

  • součástí prvního ošetření je vstupní rozhovor, povídáme si o tom, co vás trápí, co vás přimělo vyzkoušet právě kraniosakrální terapii, (zda-li máte nějaká očekávání, jak vidíte svoji momentální situaci apod.) témata povídání jsou různá – vyplynou podle situace. Někomu to trvá déle, než se naladí, uklidní a než je vůbec schopen lehnout si na lehátko a nechat se svým tělem manipulovat. A někdo je zase připraven hned – příjde, lehne si a povídáme si  – klient vleže na lehátku a já sedím po boku. Každý to má jinak a já plně respektuji individualitu člověka, který ke mně přichází.
  • než se pustím do „práce“, zkontaktuji se se svými zdroji, usadím se do svých opěrných bodů, vystředím se a vyprázdním svou mysl
  • pak si s vaším tělem vykomunikuji kontakt, v podstatě jde o vytvoření přátelského enegetického prostředí a navození důvěry na všech úrovních těla – v ideálních podmínkách je tak vytvořeno láskyplné vztahové pole – posvátný prostor
  • komunikace ve vztahovém poli je již usazena, pak naslouchám vašemu tělu, vnímám váš mid-tide a kraniosakrální rytmus, nechávám to k sobě přijít, nediagnostikuji, nevytvářím závěry a posuzování toho, co jak má být, pouze vnímám rytmus, tvar, sílu, průběh vašeho kraniosakrálního rytmu
  • podle potřeby vašeho těla – buď začnu provádět diagnostiku a ošetření dle KST protokolu, anebo nechám k sobě přijít to, co je pro vaše tělo momentálně nejdůležitější, dám dostatek prostoru pro moudrost vašeho těla se projevit. Nedržím se striktně  přesně daného postupu, je to velmi individuální.
  • další průběh ošetření je různý, někteří to celé „prospí“, někteří  jdou do procesu, kdy se zpracovávají stará traumata.  Mnozí z vás poprvé v životě zažívají stavy, že na to všechno nejsou sami, že jim někdo konečně rozumí a naslouchá, dochází k uzdravení a zpracování těchto starých zranění, dochází k rozpuštění emocionálních cyst na těle a k uvolnění napětí v myofasciálním systému, proudění a rytmus se navrací ke svému původnímu (zdravému) stavu.
  • když se blíží konec terapie, vykomunikuji s tělem, že budeme končit, vnímám, zda jsou ukončeny všechny procesy a poskytnu tělu závěrečné uvolnění

Během celého průběhu KST ošetření jsem s vámi v kontaktu, průběžně si vykomunikováváme to, co právě probíhá a co se děje ve vašem těle a kde přesně. Vždy se snažím o to, abyste byli plně přítomni v těle, aby nedocházelo k žádným disociativním stavům mimo tělo a mimo realitu vašeho života. KST není ani meditace ani nepracuje se změněnými stavy vědomí.

kranio

Co se děje při kraniosakrální terapii?

Podívejte se na toto video, myslím, že i beze slov Vám to leccos napoví.