Skip to main content

Spínač klidového bodu CV4

By 29. 5. 20175 února, 2018Zajímavosti

Co je to klidový bod – CV4?

Učebnice biodynamiky: Klidový bod – proces, při kterém se otevírá brána, když se systém noří do klidu a ošetření se orientuje na Long Tide anebo samotný Dynamický klid. Klidový bod se běžně projevuje jako relativní stav prohlubujícího se klidu, v němž vznikají léčivé procesy a potence v tekutinách nabývá na intenzitě a zesiluje působení.

Učebnice klasické osteopatie: Techniku klidového bodu (Still Point) původně vyvinul americký osteopat W.G. Sutherland. Dr. Sutherland vycházel z toho, že mozek se dokáže „smršťovat“ a že pulzuje obdobně jako srdce, jen s tím rozdílem, že mozek nečerpá krev, ale mozkomíšní mok. Věděl, že v hlubinách mozku, v prostoru přímo nad krční páteří, v blízkosti největšího „zásobníku“ mozkomíšního moku (4. mozková komora, ventriculus quartus) je oblast, jež obsahuje velké množství důležitých jader mozkových neuronů (místa vzniku nervů). Jakmile je tato oblast stlačena jemnou kompresí na zátylku – na dostatečně dlouhou dobu (10 – 30 minut), začne mozek „pumpovat“ do tohoto zásobníku tuto „čerstvou energetickou kapalinu“. Tím dostanou jádra mozkových neuronů k dispozici novou energii, která může zlepšit činnost celé nervové soustavy. Proto se tato technika jmenuje CV4 – komprese 4. komory mozkové.

Reset kraniosakrálního rytmu (CSR) s použitím techniky CV4

stilpoint

Neustálený CSR, „rozhozený“ stresem a zátěží lze „vypnout s použitím techniky CV4 – a po této klidové fázi CSR znovu „naskočí“ ve svém přirozeném rytmu.

kranioCVJak vyrobit spínač klidového bodu?

Potřebujeme pouze dvě věci – jednu ponožku a dva tenisáky. Do ponožky vložte oba dva míčky a hned za nimi ponožku pevně zavažte na uzel. A je to. Ta modrá věc – to je originální spínač, který se dá koupit v eshopu a stojí cca 20€.

Jak použít tuto techniku?

  • Připravte si místo na podlaze, které pro vás bude pohodlné. Můžete si dát pod bedra a pod kolena polštář, přikrýt se dekou – tak, aby se vám těch 10 – 20 minut pohodlně leželo.
  • Připravenou pomůcku – spínač klidového bodu umístěte pod svůj zátylek, dbejte na to, aby byl spínač přesně na zátylku – ani ne na krční oblasti a ani na týlní části hlavy. Přesné umístění vidíte na obrázku níže.
  • Malá pomůcka správnosti – pokud se hlava po uvolnění nesklápí ani dopředu k hrudníku a ani dozadu k šíji, pak ležíte správně.
  • V této pozici zůstaňte několik minut, dokud nepocítíte příjemné uvolnění.
  • Pokud budete v této poloze vnímat jakékoliv nepříjemné pocity nebo bolest, ukončete to a zkuste to později znovu, začínejte po kratších intervalech.
  • Pokud se dostanete do fáze, kdy budete schopni v této poloze usnout, doporučuji si nastavit budíka max po 30 minutách!!!!! Nedoporučuji v této poloze setrvávat delší dobu, protože by mohlo dojít k razantnějšímu „vypnutí“, ne, nestane se nic závažného, jen byste mohli mít trošku problémy vstanout a fungovat :o) potřebovali byste pak delší čas, než systém zase „najede“.CV4

 

 

 

 

Zdroj: Základy kraniosakrální biodynamiky, Kraniosakrální terapie – Cvičení na odstranění tělesných blokád