Naslouchání a dialog – jak vytvořit pole bezpečí

Umění naslouchat, vnímat, co mi ten druhý vlastně sděluje, a nejen slovy, je bezpochyby nejdůležitější a také nejtěžší dovedností. V celém svém významu to v podstatě znamená otevřít nejen uši, ale i srdce, otevřít celou svoji bytost, otevřít celé své pole, aby mohlo vstřebat a vést dialog s druhou bytostí, na vědomé i nevědomé úrovni. Chce to velkou dávku odvahy a také zkušeností, nechat se „promíchat“ s druhou bytostí, vstoupit s ní do celistvosti JEDNOTY nechat na sebe působit i její traumata, bolesti, trápení, která jsou zároveň i mými traumaty a bolestmi. Protože co je člověk člověkem, prožíváme stále stejná traumata, stále stejná zranění. Jen v jiných podobách, s jinými lidmi, v jiných kulisách života. Proto každý, kdo chce kvalitně naslouchat a být dobrým průvodcem, musí být v kontaktu se svými otisky, se svými stíny, se svými traumaty. Také musí znát své obranné mechanismy vůči nim. Jinak bude docházet k nepříjemným přenosům a projekcím, které budou stát v cestě vědomému dialogu. Terapeut – průvodce není člověk, který má už vše „vyřešeno“. To ani není ve fyzické existenci možné. Jen si je vědom svého vlastního údolí stínu, do kterého je schopen se opakovaně vydávat na cestu. Klient potřebuje takového průvodce, který s ním tu stezku půjde a bude jej při tom třeba jen držet za ruku, nebo krýt záda. Zkrátka – poskytne tolik potřebný pocit bezpečí, že to sám zvládne. Tento seminář je takovým tréninkem a pro někoho možná první výpravou do svého údolí stínu, kde se tváří v tvář bude konfrontovat se svými strachy. V bezpečí podpůrné skupiny a lektora. Tento seminář není zaměřený účelově na trauma jako takové. Jen se budeme dotýkat hlubin, citlivě a s respektem, abyste mohli totéž vytvořit pro klienta. A protože kraniosakrální terapie je primárně doteková terapie, nabízí nástroje pro komunikaci a práci s tělem.

Cíl semináře:

Cílem semináře je seznámit se s projevy naší psýché, která tvoří náš vnitřní svět. Kontakt s vnitřními nevědomými obsahy je primární účel v podstatě každé účinné terapie, která neklouže jen tak po povrchu. Cílem je seznámení se se způsoby navázání kvalitní komunikace a vedení otevřeného  dialogu s druhým člověkem tak, aby byl podpůrný a  hojivý i na verbální úrovni.  Spojíme slovo s hojivým dotekem.

Pro koho je seminář určen:

Seminář je otevřený všem kraniosakrálním průvodcům, kteří chtějí lépe pochopit význam lidského utrpení. Krize je součástí každého transformačního procesu. A pokud máte touhu využít během kraniosakrálního ošetření také dar slova, je dobré naučit se základní principy takové podpůrné komunikace.

Obsah kurzu

Teoretický obsah:

  • Mapa lidské psýché
  • Nástroje podpůrné komunikace
  • Úvod do technik somatoemocionálního uvolnění

Praktický obsah:

  • Naslouchání a dialog
  • Práce s tělem a emocemi při ošetření

Termíny a místa
konání

V Ostravě je můžete absolvovat na dvou místech
– v komunitním centru MAKOVICE v Porubě
– v masérské škole Schiatsucentrum – MINALT  v Třebovicích.
V Plzni se kurzy konají v centru DoRA.

Ostravské víkendové kurzy se konají v Makovici – začínáme v pátek v 16.00.
Pro ty z vás, kteří preferují termíny spíše přes týden, jsou vhodné kurzy v Minaltu – ty se konají od středy do pátku (v pátek se končí mezi 12 – 13 hodinou.)

Přihlásit se můžete přes formulář níže na kurzy v Ostravě v Makovici a v Plzni v centru DORA.
Minalt si spravuje přihlášky a organizaci kurzů samostatně.

Termín:
21. – 23. května

Průběh kurzu:
Pátek: 16.00 – 19.00
Sobota: 9.00 – 18.00
Neděle: 9.00 – 16.00

Místo:
Komunitní centrum MAKOVICE
U Oblouku 501/5
Ostrava-Poruba

CENA:  3 000,-

Termín:
16. – 18. června 2021

Průběh kurzu:
Středa: 10.00 – 18.00
Čtvrtek: 9.00 – 17.00
Pátek : 9.00 – 12.00

Místo:
Shiatsucentrum – MINALT
Třebovická 5080/41
Ostrava-Třebovice

CENA:  3 000,-

Termín:
zatím není určen

Průběh kurzu:
Pátek: 11.00 – 15.00
Sobota: 9.00 – 18.00
Neděle: 9.00 – 15.00

Místo:
Centrum DoRA
Brněnská 938, Plzeň 1
(u ZOO)

CENA:  3 000,-

Platba za kurz

Záloha předem není nutná. Platbu ve výši 3 000 Kč prosím proveďte na účet č. 5739442379/0800 nejpozději v den konání kurzu. Kurz můžete zaplatit také hotově na místě.

Kurzy v Minaltu se platí zvlášť – pokyny k platbě obdržíte emailem při přihlášení na kurz přes jejich stránky. 

Co si vzít sebou

  • pohodlné oblečení, které nikde nestahuje a neškrtí

  • deku a polštářek

  • teplé ponožky, přezuvky

  • blok a psací potřeby na vaše poznámky

  • pro kurzy v Minaltu – vemte si sebou i hrnek na čaj nebo kafe a lžičku (k dispozici jsou plastové kelímky a lžičky)

Ubytování

Pro ty z vás, kteří nejste z Ostravy, možnost ubytování je v Porubě zde:

Hotel Garni – koleje VŠB 

SAREZA HOTEL

PENZION AIDA

PENZION U ŠÍPKŮ

Po předchozí domluvě lze přenocovat i v prostorách centra Makovice a ve školícím středisku Shiatsucentrum-Minalt – na matraci ve spacáku.