Polyvagální teorie v kraniosakrální praxi

Nervus vagus (X. hlavový nerv, česky bloudivý nerv) je primární složkou autonomního nervového systému. Polyvagální teorie popisuje strukturu větví nervu vagu a vymezuje souvislosti se sociálním a emočním prožíváním, využitím strategií přežití a jejich fylogeneze – tedy jak se vyvíjeli naše strategie přežití od doby kamenné až po současnost. Strategie v přírodě dobře známé jako boj, útěk, nebo zamrznutí.  Tyto vagové cesty regulují autonomní stav a projev emocionálního a sociálního chování. Polyvagální teorie mj. tvrdí, že lidé mají fyzické reakce, jako jsou srdeční a trávicí změny, spojené s jejich výrazy obličeje. Koncept polyvagální teorie uvedl do života v roce 1994 Dr. Stephen Porges.

Jelikož kraniosakrální terapie přímo ovlivňuje tonus nervových struktur (ale i všech ostatních struktur v těle), může také přímo ovlivnit úroveň vagálního tonu, který se stal novým měřitelným indexem stresové zranitelnosti a reaktivity člověka. (Měří se hladina kortizolu – steroidní hormon v krvi, anebo variabilita srdeční frekvence HRV).

Měření HRV je také součástí tohoto kurzu, můžete si tedy na vlastním nervovém systému vyzkoušet, jaké konkrétní účinky na něj má kraniosakrální terapie. Měření se během kurzu provádí opakovaně a vy tak máte jedinečnou příležitost vidět svůj nervový systém přímo v akci, v číslech a parametrech, které vám budou dávat smysl. 

Do mých měření HRV a pozorování účinků kraniosakrální terapie na míru stresu a rezerv ANS můžete nahlédnout v tomto mém článku ZDE.

Cíl:

Cílem kurzu je prohloubit kontakt s nervovým systémem a uvědomit si další souvislosti našeho chování a prožívání s kvalitou kondice autonomního nervového systému – konkrétně bloudivého nervu. Pokud je bloudivý nerv „oslaben“, může se to projevovat mnoha projevy – od chrapotu, pískání v uších, tiků v obličeji, přes poruchy trávení a vyprazdňování až po srdeční arytmie či poruchy krevního tlaku. Proč se přemíra stresu a zátěže projevuje právě výše uvedenými symptomy? Jakým způsobem se zátěž a trauma „ukládá“ ve struktuře nervového systému? Jak ulevit takto přetíženému člověku, efektivně a účinně? To vše se dozvíte na kurzu.

Pro koho je kurz určen:

Kurz je určen pro všechny kraniosakrální průvodce, kteří se chtějí dozvědět něco více o polyvagální teorii, o tom, jaké vytváříme a používáme strategie přežití a obranné mechanismy při reakci na trauma, ale i na běžné výzvy každodenního života.
Nezbytným základem pro účast na tomto kurzu je znalost základních principů a technik v kraniosakrální terapii a alespoň minimální praxe.

Obsah kurzu

Teoretický obsah:

 • Bloudivý nerv – základní anatomie a fyziologie
 • Teoretický úvod do polyvagální teorie – její základní teze a principy
 • Co je to trauma, kdy vzniká a proč nás tak ovlivňuje
 • Jaké jsou další projevy facilitovaného bloudivého nervu
 • Něco o variabilitě srdeční frekvence a metodice měření

Praktický obsah:

 • Techniky ošetření bloudivého nervu, propojení jeho větví a celku
 • Měření variability srdeční frekvence a vysvětlení výsledků měření

Termín a místo
konání

1. termín: 27. – 29. srpna 2021 

Místo: neurorehabilitační centrum ARCADA NeuroMedical Center, Mitušova 8, Ostrava-Hrabůvka.

Časový rozvrh:
pátek  16.00 – 19.00
sobota 9.00 – 18.00
neděle 9.00 – 16.00

2. termín: 1. – 3. října 2021 

Místo: neurorehabilitační centrum ARCADA NeuroMedical Center, Mitušova 8, Ostrava-Hrabůvka.

Časový rozvrh:
pátek  16.00 – 19.00
sobota 9.00 – 18.00
neděle 9.00 – 16.00

Cena

Cena kurzu je 3 000 Kč

Zálohu ve výši 1 000 Kč prosím proveďte na účet č. 5739442379/0800.

Doplatek kurzu můžete uhradit převodem nejpozději v den konáním kurzu nebo také hotově na místě.

Kapacita skupiny je maximálně 6 účastníků.

Co si vzít sebou

 • pohodlné oblečení, které nikde nestahuje a neškrtí

 • deku a polštářek

 • teplé ponožky, přezuvky

 • blok a psací potřeby na vaše poznámky

Přihláška

Přihlásit se můžete emailem na inka@kranio-ostrava.cz. Vaše přihláška je platná po připsání zálohy. Vyčkejte prosím na potvrzení vaší přihlášky emailem. Do přihlášky uveďte také termín kurzu – srpen nebo říjen. Děkuji.

Ubytování

Pro ty z vás, kteří nejste z Ostravy, nejbližší možnost ubytávní je v Hotelu VISTA.