Polyvagální teorie v kraniosakrální praxi

Polyvagální teorie v kraniosakrální praxi

Nervus vagus je primární složkou autonomního nervového systému. Polyvagální teorie popisuje strukturu větví nervu vagu a vymezuje souvislosti se sociálním a emočním prožíváním, využitím strategií přežití a jejich fylogeneze. Tyto nervové cesty regulují autonomní stav a projev emocionálního a sociálního chování. Polyvagální teorie m.j. tvrdí, že lidé mají fyzické reakce, jako jsou srdeční a trávicí změny, spojené s jejich výrazy obličeje.
Koncept polyvagální teorie uvedl do života v roce 1994 Dr. Stephen Porges , ředitel Centra Brain-Body na University of Illinois v Chicagu.

Jelikož kraniosakrální terapie přímo ovlivňuje tonus nervových struktur (ale i všech ostatních struktur v těle), může také přímo ovlivnit úroveň vagálního tonu, který se stal novým mařitelným indexem stresové zranitelnosti a reaktivity člověka. (Měří se hladina kortizolu – steroidní hormon v krvi, anebo variabilita srdeční frekvence HRV)

Cíl semináře:

Mým záměrem je seznámit vás s polyvagální teorií, jejími principy a úhly pohledu na autonomní nervový systém, na to, jaké využíváme strategie přežití podle klasického členění – boj, útěk, zamrznutí – a jak tyto strategie vyhodnocuje náš systém podle PVT. Vnímám důležitost spojení těchto důležitých souvislostí, protože v naší kraniosakrální praxi je můžeme využít pro hlubší pochopení toho, jak umožnit klientovi lépe uvolnit napětí a zátěž z jeho facilitovaného nervového systému. Protože naše životní pohoda závisí převážně na kondici tohoto nervu – nervu vagu, budeme se jej dotýkat a kontaktovat se s ním a naslouchat mu v celé jeho šíři (anebo říši?).

Semináře jsou otevřené pro všechny, kteří praktikují kraniosakrální terapii a mají alespoň základní zkušenosti.

TERMÍN: bude upřesněn
ČAS: 9.00 – 17.00

Inkranio s.r.o.
Sokolovská 1224/30,
Ostrava-Poruba

CENA 2 500 Kč

 

V ceně je také zahrnuto:
Občerstvení – pitný režim, káva, čaj, ovoce, něco sladkého
Výukové a průvodní online materiály.

Seminář vede Inka Tichá

Co si vzít sebou

  • pohodlné oblečení, které nikde nestahuje a neškrtí

  • deku a polštářek

  • teplé ponožky

  • blok a psací potřeby na vaše poznámky

Jak se přihlásit

Přihlásit se můžete přes formulář níže. Zálohu ani platbu předem nepožaduji.

Ubytování

Pro ty z vás, kteří nejste z Ostravy, možnost ubytování je v Porubě zde:

Hotel Garni – koleje VŠB 

SAREZA HOTEL

PENZION AIDA

PENZION U ŠÍPKŮ