Pozvánka na konferenci 75 let LSD

By 23. 3. 2018 Aktuálně, Pozvánky

 Milí přátelé, srdečně vás zvu na konferenci 75 let LSD, která se koná 4. – 6. května 2018 v areálu Landeku v Ostravě-Pětřkovicích.  Já osobně se na tuto akci velmi těším a jsem ráda, že se koná u nás v Ostravě. Opět budeme mít jedinečnou příležitost setkat se s panem Stanislavem Grofem, člověkem, kterého si velmi vážím. Já budu na této akci jako dobrovolník a pomáhat tak lidem z HOLOSu při všem, co bude třeba.

Velký dík patří MUDr. Milanovi Hrabánkovi a Ing. Tomášovi Váňovi a celému podpůrnému týmu transpersonálního centra HOLOS.

Cílem konference je připomenout z historického hlediska význam objevu látky, která změnila mnoha lidem život, zavzpomínat na počátky práce s LSD v bývalém Československu. Jedním z hlavních cílů konference je osvěta v oblasti nových přístupů v psychiatrické péči a přispění k větší otevřenosti lékařů vůči transpersonální psychologii a psychiatrii, a tím i ke zkvalitňování péče o duševní zdraví lidí.

O konferenci

V letošním roce je tomu právě 75 let od chvíle, kdy švýcarský vědec Albert Hofmann objevil psychedelické účinky LSD při náhodném potřísnění touto látkou. Zrodilo se tak jedno z nejsilnějších psychedelik, které celosvětově ovlivnilo společnost.

LSD se stalo předmětem vědeckého výzkumu, a to zejména v oblasti psychiatrie. Československo bylo jednou ze zemí s nejrozsáhlejším výzkumem zkoumání účinků LSD a jako jedna z mála zemí si vlastní čisté LSD vyrábělo v opavské Spofě. Výzkumem účinků LSD se v Československu v šedesátých letech zabýval i Stanislav Grof, který s výzkumy později pokračoval v USA až do roku 1973, kdy přestal být výzkum financován. Postupně pak došlo k zákazu LSD na celém světě. Stanislav Grof však při svých výzkumech objevil způsob, jak dosáhnout mimořádného stavu vědomí i bez užití psychedelik a vyvinul společně se svou ženou Christinou techniku holotropního dýchání, která se ukázala být rovnocennou alternativou k práci s psychedeliky. LSD však zůstalo pro Stanislava srdeční záležitostí díky které objevil léčivý potenciál mimořádných stavů vědomí, a která tak zcela změnila jeho profesní život. Stanislav Grof se s vámi o své zkušenosti podělí v rámci několika přednášek.

V současné době dochází k renesanci psychedelického výzkumu, a to jak ve světě, tak i v České republice. Výsledky současných výzkumů v ČR představí na naší konferenci vědci z Národního ústavu duševního zdraví a České psychedelické společnosti.

S LSD je nedílně spjat také rozvoj kreativity. Ve světě tak časem vznikl nový umělecký směr označovaný jako „Visionary Art“. Součástí kulturního programu konference je tak i výstava uměleckých děl českých „psychonautů“, kteří své vnitřní prožitkové mapy na LSD zachytili na plátno. Večery a noci pak budou patřit koncertům.

​​

Program

 

Pátek 4.5.

16:30
Otevření areálu
18:00 – 19:00
Zahájení konference – Vernisáž obrazů „LSD v umění“
19:00 – 20:00
Přednáška Stanislava Grofa: „LSD v umění“
21:00 – 23:00
Koncert hudební skupiny Maok

 

Sobota 5.5.

8:30
Otevření areálu
9:00 – 13:00
Přednáška Stanislava Grofa: „LSD ve vědě“ 1. část
13:00 – 14:00
Přestávka na oběd
14:00 – 16:00
Odborné přednášky českého výzkumného týmu /NUDZ, CZEPS, FN Ostrava, Holos Opava/
16:30 – 19:00
Film Bufo Alvarius a beseda se Stanislavem Grofem a dalšími účinkujícími společně s tvůrci filmu
19:00 – 21:00
Přestávka na večeři
21:00 – 23:00
Koncert hudební skupiny Létající koberec + projekce P. L. Kopecký
23:00 – 02:00
Trance party

 

Neděle 6.5.

8:30
Otevření areálu
9:00 – 12:00
Přednáška Stanislava Grofa: „LSD ve vědě“ 2. část
12:00 – 13:00
Přestávka na oběd
13:00 – 15:00
Odborné přednášky českého výzkumného týmu /NUDZ, CZEPS, FN Ostrava, Holos Opava/
15:00 – 17:00
Závěrečný ceremoniál, společné bubnování s členy Létajícího koberce – bubny a jiná chřestidla s sebou!

Doprovodný program

Filmové fórum
Výstava LSD v umění
Prodej knih, autogramiáda
Čajovna
Stánky s vege občerstvením
a jiné …

 

Více informací o vstupenkách a programu najdete na www.75lsd.cz