Skip to main content

Vagus a polyvagální teorie v praxi

Dalo by se s nadsázkou říci, že lidské společenství je společenství nervových systémů. Jsme nervové systémy obalené masem a kůží. Mít nebo nemít na něco nervy, to je důležitá součást kvality a komfortu našeho života. Zvu vás na seminář, který ocení nejen kraniosakrální terapeuté, ale i všichni průvodci druhé lidské bytosti, dokonce bych řekla, že jej ocení úplně každý člověk, který se alespoň občas zamyslí nad následujícími otázkami. Proč se mi dějí tytéž věci stále dokola? Máme opravdu svobodnou vůli? Umíme změnit naše životy tak, aby nám se sebou samými bylo dobře? Umíme být sami k sobě soucitní a laskaví? A ke svému okolí, rodině, dětem, přátelům? Tak rpo všechny z vás mám nabídku – pojďme společně zkoumat náš nervový systém a naše vítězné strategie přežití. Protože …. i onemocnět může být v ten správný čas jediná vítězná strategie přežití. Pojďme si více rozumět sami sobě.

Cíl:

Cílem kurzu je nabídnout hlubší kontakt s autonomním nervovým systémem a uvědomit si hlubší souvislosti našeho chování a prožívání s kvalitou kondice autonomního nervového systému – a velkou pozornost budeme věnovat bloudivému nervu. Pokud je bloudivý nerv „oslaben“, může se to projevovat mnoha projevy – od chrapotu, pískání v uších, tiků v obličeji, přes poruchy trávení a vyprazdňování až po srdeční arytmie či poruchy krevního tlaku. Proč se přemíra stresu a zátěže projevuje právě výše uvedenými symptomy? Jakým způsobem se zátěž a trauma „ukládá“ ve struktuře nervového systému?  Proč je tak těžké pohnout se z místa, co drží člověka v podmíněných vzorcích myšlení a chování?  Jak ulevit takto přetíženému nervovému systému? Dalším cílem tohoto kurzu je poskytnout vám, terapeutům další účinné nástroje pro vaše klienty, jak mohou i oni sami posílit svůj nervový systém k lepší kondici. Součástí je i pracovní sešit, který je návodnými otázkami povede ke zpracování svých témat a hlubšímu uvědomění, které vede k rozpuštění a léčení celého systému mysl-tělo-emoce.

Pro koho je kurz určen:

Kurz je určen pro terapeuty, pečovatele a průvodce, kteří se chtějí dozvědět více o ANS, polyvagální teorii, o tom, jaké vytváříme a používáme strategie přežití a obranné mechanismy při reakci na trauma. Trauma a stres jsou nejčastější příčiny utrpení, nemocí a ztráty energie pro život. Na kurzu si prohloubíte znalosti a další souvislosti projevů facilitovaného nervového systému.

Obsah kurzu

Obsah:

  • Autonomní nervový systém a význam bloudivého nervu
  • Teoretický úvod do polyvagální teorie – její základní teze a principy
  • Trauma a ANS
  • Jaké jsou fyzické projevy podrážděného a přetíženého bloudivého nervu
  • Způsoby ošetření ANS a větví bloudivého nervu
  • Inspirace pro práci s klientem – cvičení a techniky uvědomění pro práci na doma

Termín a místo
konání

Termín: 25. – 27. srpna 2023 

Místo: Neurorehabilitační centrum ARCADA NeuroMedical Center, Mitušova 8, Ostrava-Hrabůvka – pracovna kraniosakrální terapie 1. patro.

Časový rozvrh:
pátek  16.00 – 19.00
sobota 9.00 – 18.00
neděle 9.00 – 16.00

Cena

Cena kurzu je 3 000 Kč

Co si vzít sebou

  • pohodlné oblečení, které nikde nestahuje a neškrtí

  • teplé ponožky, přezuvky

  • blok a psací potřeby na vaše poznámky

Přihláška