Skip to main content

Drenáž žilních splavů jako prevence žilní trombózy mozku

By 22. 5. 201715 srpna, 2018Odborná sekce, Zajímavosti

Trombóza žilního systému mozku není tak častým onemocněním jakým je mozková mrtvice (ta se týká  mozkových tepen – tedy přívodu krve do mozku). Léčba trombózy žilního systému mozku patří na specializované pracoviště a bez odborného posouzení lékaře a speciálních zobrazovacích metod (CT a MR)  ji nelze diagnostikovat. Tento článek je návodem k prevenci, jelikož kraniosakrální terapie má nástroj, jak udržovat žilní splavy mozku stále průchozí – a tímto nástrojem je drenáž žilních splavů. Je to soubor technik – jemné manipulace na hlavě – kterými lze ošetřit všechny žilní splavy, pěkně jeden po druhém, a pomoci tak z oblasti mozku lépe odvést všechny toxické látky a odpad. Celé ošetření trvá cca hodinku.

Co je to žilní trombóza mozku?

Žilní trombóza  je vznik krevní sraženiny (trombu) v žilním systému mozku (nitrolební žíly a splavy) vedoucí k obstrukci – omezení toku krve žilou.

Jak se projevuje?

Žilní trombóza se projevuje nejčastěji bolestí hlavy, která může mít povahu migrény. Bývá to také typická bolest hlavy při zvýšeném intravenózním tlaku v hlavě – např. při kýchnutí, kašlání, při ohnutí, kdy jsme hlavou dolů atd. Může se také projevovat poklesem víčka (ptosa) anebo otokem a zduřením spojivky.

Rizikové faktory:

Žilní trombóza se nejčastěji vyskytuje u pacientů s těmito rizikovými faktory:

  • ženy, které užívají hormonální antikoncepci (v kombinaci s kouřením, obezitou či protrombotickým stavem)
  • lidé s poruchou srážlivosti krve
  • po úrazech hlavy a infekcích (meningitidy, sinusitidy, zubní infekce)
  • vaskulitidy – záněty cév ve spojení s autoimunitními onemocněními
  • při dehydrataci