Trombóza žilního systému mozku není tak častým onemocněním jakým je mozková mrtvice (ta se týká mozkových tepen – tedy přívodu krve do mozku). Léčba trombózy žilního systému mozku patří na specializované pracoviště a bez odborného posouzení lékaře a speciálních zobrazovacích metod (CT a MR) ji nelze diagnostikovat. Tento článek je návodem k prevenci, jelikož kraniosakrální terapie má nástroj, jak udržovat žilní splavy mozku stále průchozí – a tímto nástrojem je drenáž žilních splavů. Je to soubor technik – jemné manipulace na hlavě – kterými lze ošetřit všechny žilní splavy, pěkně jeden po druhém, a pomoci tak z oblasti mozku lépe odvést všechny toxické látky a odpad. Celé ošetření trvá cca hodinku.
Co je to žilní trombóza mozku?
Žilní trombóza je vznik krevní sraženiny (trombu) v žilním systému mozku (nitrolební žíly a splavy) vedoucí k obstrukci – omezení toku krve žilou.
Jak se projevuje?
Žilní trombóza se projevuje nejčastěji bolestí hlavy, která může mít povahu migrény. Bývá to také typická bolest hlavy při zvýšeném intravenózním tlaku v hlavě – např. při kýchnutí, kašlání, při ohnutí, kdy jsme hlavou dolů atd. Může se také projevovat poklesem víčka (ptosa) anebo otokem a zduřením spojivky.
Rizikové faktory:
Žilní trombóza se nejčastěji vyskytuje u pacientů s těmito rizikovými faktory:
- ženy, které užívají hormonální antikoncepci (v kombinaci s kouřením, obezitou či protrombotickým stavem)
- lidé s poruchou srážlivosti krve
- po úrazech hlavy a infekcích (meningitidy, sinusitidy, zubní infekce)
- vaskulitidy – záněty cév ve spojení s autoimunitními onemocněními
- při dehydrataci
Další články:
Pokud vás toto onemocnění zajímá, můžete se dozvědět více v následujících tématech:
https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2006/03/12.pdf
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2010/10/12.pdf
http://www.lubusky.com/cc_56_mozkova-zilni-tromboza-u-uzivatelek-hormonalni-antikoncepce.html