Skip to main content

Co je nového – zajímavosti, pozvánky, akce a novinky

V kůži se nachází řada morfologicky odlišných mechanoreceptorů. Toto schéma znázorňuje hladkou kůži bez chloupků (nazývanou také holá) na špičce prstu.

Mechanoreceptory specializované na příjem hmatových informací

By Zajímavosti

Co všechno mohou vnímat citlivé ruce kraniosakrálního terapeuta? A dá se citlivost naučit? Ano, dá. Vytrvalý „výcvik“ mechanoreceptorů na porstech například umožňuje slepému člověku číst Braillovo písmo. A díky stejně vytrvalému tréninku se terapeut naučí číst v tkáních a tekutinách lidského těla. Ano, je to možné. Tady je krátký popis mechanoreceptorů, které přenáší hmatové informace do mozku a vyhodnocují je.

Read More

Vědci objevili další ochrannou vrstvu mozku

By Zajímavosti

Podle tradičního názoru je mozek obklopen třemi vrstvami: tvrdou plenou mozkovou, pavučnicí a pia mater. Møllgård a spol. objevili čtvrtou meningeální vrstvu, která se nazývá subarachnoidální lymfatická membrána (SLYM). SLYM je hostitelem velké populace myeloidních buněk, jejichž počet se zvyšuje v reakci na zánět a stárnutí.

Read More
tělo

Tělo jako závazek

By Zajímavosti

Nejhlubší primární trauma je stesk lidské bytosti po celistvosti. Tento stesk po domově, po celistvosti, je ten nejhlubší podvědomý stesk a smutek, který je pod tím vším. Všechna traumata světa jsou v podstatě spirituální povahy.

Read More

Kdo je kraniosakrální terapeut?

By Aktuálně

Jak vnímá kraniosakrální terapii Ministerstvo zdravotnictví? Kdo je vlastně kraniosakrální terapeut? Jaký je legislativní rámec vymezení pro tuto profesi? A existuje vůbec profese kraniosakrální terapueut? Nebo jsme jen šedá eminence ekonomiky, nezařaditelní?

Read More

O citlivých lidech

By Zajímavosti
Citliví lidé jsou většinou ve společnosti mylně chápáni a jsou označováni jako psychicky labilní jedinci, jako neschopní obstát v konkurenčním boji, jako lidi, co se nehodí do dnešní přetechnizované a...
Read More

Osteopatie versus biodynamika?

By Zajímavosti
Osteopatie versus biodynamika? Celou dobu, co jsem v kontaktu s kraniosakrální terapií, pozoruji takový nevyslovený souboj mezi příznivci kraniosakrální osteopatie a kraniosakrální biodynamiky. Zpočátku jsem ani já sama nevěděla, v čem tkví zásadní...
Read More
polyvagal diagram

Léčení bloudivého nervu & kraniosakrální terapie

By Zajímavosti

Polyvagální teorie Stephena Porgese popisuje nový model nervového systému. Popisuje, jak reagujeme na hrozby třemi odlišnými biologicky předprogramovanými hierarchickými způsoby. V tomto novém modelu je PNS rozdělen do dvou větví, každá má své jedinečné cestičky a nervové vlivy. Zde je PNS rozdělen na větev předního bloudivého nervu (také známý jako systém našeho společenského zapojení) a zadního bloudivého nervu, který je charakterizován imobilizací, zamrznutím, uzavřením se a stažením

Read More

A zase VAGUS

By Odborná sekce
Výzkum bloudivého nervu (nervus vagus) poskytuje stále nové obohacující poznatky. Je-li bloudivý nerv v dobré kondici, člověk je méně depresivní, má výkonější imunitní systém, včetně regulace zánětlivých procesů a bolestivých...
Read More
Psychospiritualni krize

Co je to psychospirituální krize?

By Odborná sekce, Zajímavosti

Co je to vlastně psychospirituální krize? Jak rozeznat, kdy se jedná o osobní transformaci a ne o duševní poruchu či onemocnění? Jaké procesy spuští tyto transformace a jak je pochopit? Jak se naučit žít se svým novým já? Jsem opravdu blázen? Odpovědi na tyto otázky najdete v tomto článku o psychospirituálních krizích.

Read More

Mechanismy přežití v době okolo porodu a jejich vliv na náš další život

By Odborná sekce, Zajímavosti

Uvedené možnosti zaručují naše přežití a ovlivňují celý náš další život. Cítíme-li se v bezpečí v lůně rodiny, je to výsledkem aktivity mozku savců, a není-li aktivován, vždy nastupují nevědomé obavy o přežití. Tento strach dokáže ochromit náš svět emocí. V praxi se mohou různé šokové zahlcující stavy během života projevovat právě buď silnými spasmy (systém je nastartován trvale k boji nebo útěku) nebo různými stavy ochrnutí či necitlivosti.

Read More

Proč potřebují malé děti kraniosakrální terapii?

By Odborná sekce, Zajímavosti

Lebeční kosti mohou během porodu klouzat jedna po druhé, mohou se tak poddat většímu tlaku. Jejich růst ovšem není u konce. Proto jsou mezi kostmi poměrně velké mezery, tzv. fontanely. Zůstanou-li některé kosti blokovány, je růst mozku narušen a s ním i řádné fungování těla jako celku. Úkolem kraniosakrálních terapeutů je dopomoci k uvolnění kostí a k nápravě nežádoucího stavu.

Read More

Drenáž žilních splavů jako prevence žilní trombózy mozku

By Odborná sekce, Zajímavosti

Tento článek je návodem k prevenci, jelikož kraniosakrální terapie má nástroj, jak udržovat žilní splavy mozku stále průchozí – a tímto nástrojem je drenáž žilních splavů. Je to soubor technik – jemné manipulace na hlavě – kterými lze ošetřit všechny žilní splavy, pěkně jeden po druhém, a pomoci tak z oblasti mozku lépe odvézt všechny toxické látky a odpad. Celé ošetření trvá cca hodinku.

Read More

Nervus Vagus – bloudivý nerv

By Odborná sekce, Zajímavosti

Bloudivý nerv je jeden z nejdelších a nejsložitějších nervů v lidském těle, který inervuje části hlavy, obličeje, krku, hrudní a břišní oblast se všemi orgány. Ano, tento nerv, pokud je podrážděn, může vyvolávat migrény s úporným zvracením, ale také třeba astma, poruchy srdečního rytmu, celou škálu trávicích a zažívacích problémů, inkontinenci a poruchy s prostatou. Kdo by to byl řekl, že působením kraniosakrální terapie lze zmírnit či zcela odstranit např. poruchy sluchu, poruchy rovnováhy, poruchy vyprazďňování (zácpy, průjmy, inkontinence) apod.

Read More